Minulý týden jsme měli možnost být při hostování bývalého Arafatova ostřelovače a důvěrníka Taase Saady. Přijel do České republiky, kde mu Institut Williama Wilberforce vydal jeho autobiografickou knihu. Jeho návštěva byla plná emocí a užasných setkání. Dnes můžeme říct, že se setkal s více, než tisícovkou lidí, včetně bývalých a současných představitelů české vlády a českými médii. Bylo nám ctí být u toho, uspořádat a vést tiskovou konferenci, či konzultovat samotné vydání knihy. Součástí je i Facebooková komunikace této knihy. Ta během prvního týdne oslovila více než 40.000 uživatelů.

Taas Saada na Facebooku zde.

Tass Saada se narodil jako palestinský uprchlík v Gaze a vyrůstal v Saúdské Arábii. Tvrdá životní zkušenost jej naučila nenávidět Izrael a toužit po znovuvrácení území Palestincům. Svou nenávist potvrdil vstupem do hnutí FATAH. Zúčastnil se a nebo vedl historicky nejdůležitější boje s Izraelem, jako velitel jednotek nebo ostřelovač, v Libanonu, Sýrii nebo Jordánsku. Získal si důvěru Jásira Arafata, kterému sloužil jako důvěrník, řidič a bodyguard.

Shodou okolností se Tass musel na delší období ukrýt mimo území blízkého východu, kde měl možnost pochopit kořeny a nesmyslnost celého konfliktu, které dnes propaguje. Založil humanitární organizaci, která pracuje zejména s palestinskými utečenci, aktivně spolupracuje s Izraelem a s předními světovými představiteli. Svých zkušeností a osobních vazeb využívá při jednáních s diplomaty.

 

Institut Williama Wilberforce při příležitosti jeho návštěvy vydává jeho autobiografii. Příběh umožní zblízka nahlédnout do světa Jásira Arafata, palestinských uprchlíků, představí život a pohnutky palestinských bojovníků. Mimo jiné odkryje pohled do srdce muslima, který se stal křesťanem a dočkal se za to pronásledování od vlastní rodiny. Výsledkem svého rozhodnutí bylo téměř na deset let vyhlášení vykonání práva šaríja ze strany jeho rodiny, tudíž mohl být legálně zabit téměř v jedné třetině všech zemí na světě.

Comments are closed